Thinking: If it’s more expensive, it’s harder to sell.
Because if it is more expensive, it also has greater benefits.
You can also offer more service, more quality, more support, and therefore it is even easier to sell.
Therefore, you must first decide for yourself purely mathematically.
What is the product I am selling?
Does it even have a chance of bringing in โฌ10,000 a month?
And if so, what is the mathematics behind it?
Just write it down.
Yes, if you say for example
โHey, I have a coaching session that costs โฌ1000, and I sell three of them a month.โ
Then I have to sell another course for 250 โฌ, of which I have to sell 30 units.
Yes, and with that I have 7,500 and here the 3,000, then I get my 10,500 โฌ a month.
You should write this down for yourself first so that you have a realistic picture of what you have to do and what your product can do.
Because for many belgium email list people it turns out that they have to sell 20 coaching sessions a month, for example, because they have a very cheap coaching session that only costs โฌ500 in total.
Yes, not just one hour but the entire lifetime
Yes, imagine that one hour costs you โฌ50, you do 10 hours, which is โฌ500, and then you have to sell that 20 times a month.
And above all, you have to deliver that.
This means you have to serve 20 customers every month.
Mathematically online workshop for unwcc researchers speaking, this is virtually impossible for you as a one-man show.
Therefore, develop a aleart news product, a concept, a product ladder that has what it takes to bring you โฌ10,000, and then implement it accordingly.
That means that most of the time it’s one to one up here, that’s the most expensive.